Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Dobra Widawa w mediach

 

 

 

 • http://olesnica.nienaltowski.net
 • Słownik historyczno-geograficzny miejscowości z terenu 
  Lokalnej Grupy Działania Dobra Widawa

  13 kwietnia 2012 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Długołęce odbyła się promocja książki - Między Widawą a Dobrą, od zarania dziejów do współczesności. Słownik historyczno-geograficzny miejscowości położonych na terenie Lokalnej Grupy Działania Dobra Widawa. książka zawiera ponad 250 stron tekstu i kilkanaście zdjęć. Była współfinansowana ze środków Unii Europejskiej. Z tego powodu nie może być sprzedawana. Będzie dostępna w bibliotekach, gminach i sołectwach.

  Książka jest skierowana do blisko 90 tysięcy osób, zamieszkujących ponad 200 miejscowości dziewięciu gmin z terenu działania LGD Dobra Widawa: Długołęka, Czernica, Dobroszyce, Oleśnica, Dziadowa Kłoda, Bierutów, Syców, Międzybórz oraz Wilków leżących w dorzeczach dwóch rzek: Dobrej i Widawy. Ma przypomnieć skomplikowaną historię tych ziem i być pomocną w poznaniu swojej małej ojczyzny.

  Książka mogła się ukazać dzięki zarządowi LGD Dobra Widawa, którym udało sie uzyskać środki UE na jej wydanie. Redaktorami prowadzącymi byli A. Fiskies i Z. Nowakowski. Autorzy tekstów Z. Nowakowski, A. Fiskies, M.K. Bińkowski, Z. Fedyk. A. Woźniak, A. Ziobro, T. Karniewicz, M. Sochacka, K. Szymański, S. Chowański, M. Nienałtowski, M. Święch, A. Mróz, M. Szczepaniak, Z. Maliński, A. Płócieniczak. 
  Opis każdej miejscowości zawiera następujące zagadnienia:

 • 1. Znaleziska archeologiczne, 
  2. Pierwsza wzmianka o miejscowości, 
  3. Geneza nazwy i kolejne zapisy, 
  4. Położenie, 
  5. Rody szlacheckie, herb pierwszego rodu, 
  6. Powstanie parafii, informacje o kościele, 
  7. Szkoła i informacje o nauczycielach, 
  8. Ważne wydarzenia oraz ciekawi ludzie, 
  9. Zakłady przetwórstwa rolnego, 
  10. Rzemieślnicy, 
  11. Stan ludności, 
  12. Hodowla zwierząt, 
  13. Areał i podział gruntów. 
  14. Zabytki. 
  15. Inne informacje o danej miejscowości.

  Ze względu na ograniczenia finansowe - tekst dotyczący miejscowości, nie będących siedzibą gminy, zawiera nie więcej niż 5 tys. znaków.

 • mojaolesnica.pl

          Fotokonkurs LGD Dobra Widawa

          Dodano: 2011-10-02 19:08:41 | Komentarzy: 4 | Kategoria: Kultura

 • Lokalna Grupa Działania Dobra Widawa ogłosiła konkurs fotograficzny pod nazwą "Poznaj Skarby Dobrej Widawy". Mogą się do niego zgłaszać wszyscy mieszkańcy z obszaru LGD.
  MojaOlesnica.pl

  Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dobra Widawa zaprasza wszystkich mieszkańców LGD do udziału w konkursie fotograficznym "Poznaj Skarby Dobrej Widawy".

  Jest on realizowany w ramach działania „Funkcjonowanie lokalnej grupy działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja", objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

  Na konkurs można nadsyłać prace w kategoriach takich jak natura, kultura w regionie i produkt lokalny. Uczestnicy mogą skorzystać z formularza zgłoszeniowego i zamieścić zdjęcia bezpośrednio na stronie internetowej LGD Dobra Widawa. Nabór fotografii trwa do 14 października.

  źródło: UG Oleśnica/LGD Dobra Widawa

http://sycow.naszemi