Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Kuchnia regionalna

WIDAWSKIE ZAWIJAŃCE

PC111710mWidawskie zawijańce przybyły z okolic Kielc, recepturą przekazywaną od dwóch pokoleń w rodzinie Pani Celiny Domaradzkiej. Widawskie rogaliki są w kształcie półksiężyca w środku z nadzieniem z róży, które swoim aromatem wzbogaca niepowtarzalny smak zawijańców. Powidła z róży to kolejne insygnia tradycji, które towarzyszą już od 40 lat w domu Pani Celiny Domaradzkiej, a płatki zbierane są na polach położonych przy rzece Widawa. Widawskie zawijarce zawsze towarzyszą całej rodzinie na wszystkich uroczystościach oraz lokalnych imprezach i jarmarkach.

Kontakt:

Celina Domaradzka, ul. Wrocławska 143, Chrząstawa Wielka, tel.605 589 940

SMALCZYK ZE SMARDZOWA

19 smalczyk ze smardzowa zmZwyczaj wytwarzania smalcu jest bardzo popularny w tradycji kulinarnej Pani Henryki Cieślak. Smalczyk ze Smardzowa jest potrawą często wymienianą przez rodzimych i przyjezdnych smakoszy. Smalec przyrządza się z wytopionego sadła wieprzowego, a tradycyjna metoda chowu powoduje, że tłuszcz ma delikatny zapach i smak. Smalczyk jest wytapiany zgodnie z recepturą Rodziny Pani Henryki Cieślak od wielu pokoleń, a kromka chleba tworzy wyjątkowy smak. Smalczyk Pani Henryki na wielu jarmarkach lokalnych robi zawrotną karierę, i wraz z innymi potrawami Doliny Dobrej Widawy staje się wizytówką terenu i jego „towarem eksportowym”.

Informacje dodatkowe / dostępność: na wystawach i jarmarkach

Kontakty:

Henryka Cieślak, Smardzów 42, 56 -400 Oleśnica, tel. 71/ 314 95 85,

SERWATKOWE PLACKI

18 serwatkowe plackiW rozmowie z Panem Romanem Nowickim dowiadujemy się, że placki te były smażone już przed II wojną światową, a na terenach Połoneczki. Serwatkę w połączeniu mąki i szczypty soli, pieczono na blasze, placki formowane są z dwóch kopiastych łyżek masy na płycie blachy, pieczone z dwóch stron na złoty kolor. Placki te, spożywamy ciepłe, okraszone masłem, skwarkami lub śmietaną. Śmietanę można posypać cukrem lub polać miodem. Placki według przepisu, który został przekazany został przez Apolonię i Stanisława Nowickich, goszczą w domu Pana Romana już prawie 60 lat, oraz prezentowane są także na licznych festynach i jarmarkach.

Kontakty:

Roman Nowicki, ul. Sycowska 32, 56- 513 Międzybórz, Tel. 62/ 785 60 85,

OLEŚNICKI ZWÓJ ZIEMNIACZANY Z KIEŁBASĄ

17 olesnicki zwoj zmPrzepis przywieziony ze Śląska został ulepszony w oparciu o tradycje rodzinne przez p. Lidię Nawrot z Krzeczyna i stał się lokalnym przysmakiem,prezentowanym poza gminą Oleśnica jako regionalne danie. Produktami są ziemniaki, mąka krupczatka, jajka, masła oczywiście do ciasta a nadzienie składa się z kiełbasy, cebuli, bułki tartej, masła soli i pieprzu. Potrawa ta wymaga jedynie godzinnego poświęcenia czasu natomiast w smaku jest niezwykła. Jej walory docenione zostały podczas „Festiwalu Ziemniaka 2009”, jaki organizuje GOK Oleśnica – profesjonalne jury, złożone z zawodowego kucharza i etnografa przyznało jej pierwszą nagrodę!

Kontakty:

Przygotowanie: Lidia Nawrot – Krzeczyn

Kontakt:

Gminny Ośrodek Kultury Oleśnica, tel. (71) 314 02 37, e-mail: info@gokboguszyce.pl

LIGOCKIE NALEWKI

16.ligockie nalewki zmSeria nalewek owocowych nastawionych z dostępnie występujących w Dolinie owoców sezonowych.

Są to m.in.: nalewka z jarzębiny, z wiśni, z gruszek, czereśni, czerwonych porzeczek czy truskawek. Owoców. Na uwagę zasługuje wysoko aromatyczna nalewka z płatków róży.

Kontakty:

Marian Kuriata

Ligota Wielka 41, 56-400 Oleśnica, tel. (71) 398 86 77

CHLEB SWOJSKI Z NADOLIC

15 chleb z nadolicmChleb Swojski z Nadolic wypiekany jest od 30 lat. Tradycję wypieku chleba zapoczątkowali Państwo Golinowscy, którym to zapach i smak chleba przypominał radosne chwile. Obecnie chleb cieszy się wielkim uznaniem wśród rodziny, ich sąsiadów oraz znajomych. Chleb wyrabiany jest na zakwasie, a pieczony w piecu szamotowym, opalanym drewnem, ma chrupiącą skórkę. Chleb prezentowany jest na licznych imprezach lokalnych i wszędzie wzbudza zachwyt swoim smakiem i aromatem. Wyborny smak i zapach, a także zachowanie tradycyjnego sposobu wytwarzania chleba można zobaczyć podczas wizyty w Skansenie Państwa Golinowskich, co daje niezapomniane wrażenia.

Informacje dodatkowe / dostępność: na miejscu w Skansenie

Kontakty:

Skansen Muzeum Rolne Genowefa i Jan Golinowscy, Nadolice Wielkie, ul. Wrocławska 73, 55-003
Czernica, Tel. 71/ 318 99 67

BUKIET WARZYW

BUKIET WARZYW – to zestaw świeżych warzyw i owoców pochodzących z produkcji ekologicznej. Warzywa i owoce produkowane są we własnym gospodarstwie. Produkcja ekologiczna bez stosowania nawozów sztucznych.

Informacje dodatkowe / dostępność: Na targu w Łozinie

Kontakty:

Agnieszka Kośmider

e-mail: aga.domaradzka@interia.pl

WARZYWNIK WIDAWSKI

Skomponowany zestaw warzyw pochodzących z upraw lokalnych z obszaru Doliny Dobrej Widawy.

Kontakty:

Aneta Fiskies,

ul. Wrocławska 137,

55-003 Chrząstawa Wielka, tel. 71 3183535

SYROP Z SOSNY Z ŁĘGÓW GRĘDZIŃSKICH

W celu przygotowania syropu z sosny, wykorzystuje się jej młode pędy. Ważne jest, aby pokryte były brązową skórką, co świadczy o przyroście w bieżącym roku. Pędy te powinny odpowiadać długości palca i powinny być lepkie od żywicy. Najlepiej jest zrywać je na początku maja. Należy pamiętać także o tym, aby nie zrywać wszystkich młodych pędów, jakie sosna wypuściła, gdyż uniemożliwiłoby to dalszy jej wzrost. Ważne jest to, że pędy pozyskujemy z naszych lasów – Łęgów Grędzińskich, terenów czystych ekologicznie. Procedura przygotowania: Do przygotowanego wcześniej słoika należy włożyć trochę przebranych i oczyszczonych pędów sosny, tak aby stanowiły one około 1/3 wysokości słoika. Należy je ciasno ułożyć w słoiku. Następnie zasypujemy je cukrem. Całość wstrząsamy i znowu dodajemy młode pędy sosny i cukier. Tak wypełniony słoik, szczelnie zakręcamy i umieszczamy w miejscu dobrze nasłonecznionym, np. na parapecie okna. Co jakiś czas należy obrócić słoik z syropem. Czas, po którym cukier rozpuści się zależy od temperatury i natężenia promieni słonecznych w miejscu, w którym umieściliśmy słoik zawierający młode pędy sosny i cukier. Może to trwać od 1,5 nawet do 3 miesięcy. Gdy cukier już całkiem się rozpuści, syrop należy przecedzić przez gazę do szklanej butelki z oryginalnym podpisem i szczelnym zamknięciem. Po ich napełnieniu, umieszczamy je w ciemnym i chłodnym miejscu, gdzie mogą być przechowywane nawet przez okres 3 lat.

Procedura zasięgnięta z przepisów rodzinnych.

Kontakty:

Chrząstawa Wielka, ul. Wrocławska 137

MIÓD WIELOKWIATOWY Z NAWŁOCI Z DORZECZA DOBREJ I WIDAWY

11 miod z nawloci zmMiód naturalny, pozyskiwany z kwiatów nawłoci. Miód charakteryzuje się słomkowobrunatną barwą, słodkim ale i lekko kwaskowatym, nieco ostrym smakiem. Zapach delikatny pochodzący od kwiatów nawłoci. Miód pozyskiwany zgodnie z zasadami i tradycjami zawodu pszczelarza. To kolejny gatunek wzbogacający regionalną kolekcję miodów naturalnych. Miód pozyskiwany z późnego pożytku z łąk dorzecza rzek Dobrej i Widawy.

Kontakty:

Jerzy Kasprzak, Oleśnica

tel.kom. 660 241 481

e-mail: jerzykasprzak@o2.pl

PLACKI PO SYCOWSKU

IMG 6470mPlacki po Sycowsku, to szczególny rodzaj placków ziemniaczanych podawanych w sposób tradycyjny w Restauracji Maks-Relaks w Sycowie. Placki przygotowuje się wg starego, odszukanego przez redaktora Gazety Wrocławskiej, przepisu.
Ich charakterystyczny smak współtworzą odpowiednio dobrany gatunek ziemniaków , jakość użytego do smażenia oleju oraz niepowtarzalny sposób doprawiania. Od tego roku stanowią pozycje w menu restauracji „Maks-Relaks” w centrum Sycowa.

Przepis na placki po Sycowsku:

1 kg ziemniaków,

3 duże cebule,

5 łyżek mąki pszennej

6 łyżek smalcu domowego

1 szklanka dobrego jakościowo oleju

2 jaja

2 łyżeczki czarnego pieprzu

2 łyżeczki startej gałki muszkatołowej

sól do smaku.

Sposób wykonania:

Ziemniaki zetrzeć na tarce, odcisnąć z nich sok, do masy dodać sól, mąkę, surowe jaja, pieprz, gałkę muszkatołową oraz posiekaną drobno cebulę.

Całość dokładnie wymieszać. Oba tłuszcze rozgrzać razem na patelni. Na rozgrzany tłuszcz, łyżką nakładać niewielkie placuszki i smażyć z obu stron na złoty kolor. Smakują wybornie. Polecamy!

Informacje dodatkowe / dostępność: w Hotelu Maks w Sycowie

Kontakty:

Mieczysław Skuza, 56-500 Syców,

ul. Jana Pawła II 5

maks@sycowhotel.travel.pl

SER KOZI Z KAMIEŃCA WROCŁAWSKIEGO

9 ser kozi z kamienca zmJest to rodzaj koziego żółtego sera dojrzewającego, wytwarzanego w gospodarstwie ekologicznym Pani Małgorzaty Wójcik. Receptura tego sera, przekazywana z pokolenia na pokolenie, przywieziona została z Marianówka spod Tarnopola. Łagodny słodki smak zawdzięczamy starannie dobranej paszy dla kóz. Ser zdobył wyróżnienie Dolnego Śląska w konkursie „Nasze Kulturalne Dziedzictwo” w 2007 r, jak również otrzymał nagrodę w konkursie na Ekoprodukt Dolnego Śląska.

Informacje dodatkowe / dostępność: na jarmarkach, wystawach produktów lokalnych

Kontakty:

Gospodarstwo ekologiczne, Małgorzata Wójcik,

55-00-002 Kamieniec Wrocławski, ul. Kolejowa 43, tel. 713185407

MIĘTÓWKA Z „DOBREJ WIDAWY”

Jest to nalewka na wyciągu z mięty polnej, porastającej doliny rzek Dobrej i Widawy. Receptura została przywieziona przez repatriantów z kresów wschodnich. Nalewka przygotowana jest na spirytusie i odpowiednio przygotowanych liściach mięty, rodzynkach, miodzie i pomarańczach. Produkcja składa się z 2 etapów: w pierwszym mieszaninę spirytusu,mięty, miąższu i skórek pomarańczowych oraz wody poddaje się fermentacji przez okres 4 tygodni. Nalewka jest następnie odstawiona na kilka tygodni, klarowana i filtrowana. Można ją skosztować na corocznym Jarmarku Produktu Lokalnego w Oleśnicy.

Kontakty:

KGW Leszczynki, Urszula Maleszka, Sadków,

tel. 71 314 84 22

Urszula Bugajewska, Pruszowice

PIEROGI Z CHRZĄSTAWY

Pierogi z ChrzastawyPierogi słynne ze znakomitego farszu, które przygotowywane są przez Koło Gospodyń Wiejskich w Chrząstawie. Farsz do pierogów składa się z białego sera i ziemniaków w proporcji 2:1 oraz wędzony boczek w połączeniu z tłuszczem ze słoniny i przyprawami. Wszystkie produkty na farsz pochodzą z upraw regionalnych. Zdobyły wiele nagród, w tym wyróżnienie w Konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo.

Informacje dodatkowe / dostępność: na zamówienie

Kontakty: Koło Gospodyń Wiejskich, 55-001 Chrząstawa Mała, ul. Stawowa 37,
tel. 071 318 9660

PIEROGI Z SYCOWA

6 PIEROGI Z SYCOWA zmReceptura została przywieziona z Wołynia, wieś Wilcze, gmina Silno. Jest to mieszanka tradycyjnie wyrabianych pierogów z różnymi rodzajami farszu. Mamy tu farsz z kapusty z grzybami, farsz przygotowywany z mięsa oraz farsz z sera i ugotowanych ziemniaków. Wszystko przygotowywane wg kulinarnych receptur rodziny p. Mieczysława Skuzy. Ciasto, również tradycyjnie wyrabiane z dobrej mąki ,jaj oraz ciepłej wody. Pierogi dostępne są w miejscowej restauracji i stanowią przysmak lokalny zarówno dla turystów, jak i mieszkańców Sycowa.

Informacje dodatkowe / dostępność: Restauracja Maks w Sycowie

Kontakty:

Hotel i Restauracja Maks, Mieczysław Skuza, 56-500 Syców,ul. Jana Pawła II 5

tel. 62785 2014

WIDAWSKIE DUKATY – CIASTECZKA Z WIŚNIĄ

5 widawskie dukaty zmWidawskie Dukaty - ciasteczka wypiekane wg tradycyjnego przepisu, przywiezionego z Kłobucka, przekazywanego z pokolenia na pokolenie w rodzinie Pani Urszuli Maleszka. Okrągłe ciasteczka, udekorowane kandyzowaną wiśnią, często goszczą na lokalnych jarmarkach, wystawach i biesiadach.

Informacje dodatkowe / dostępność:

KGW Leszczynki

Urszula Maleszka,Sadków,

tel. 71 3148422

KIEŁBASA NOŻEM KROJONA Z ZAWIDOWIC

4. nozem krojona zmKiełbasa nożem krojona z Zawidowic powstaje wyłącznie z mięsa wieprzowego, krojonego w kostkę i doprawianego grubo tłuczonym pieprzem, solą i czosnkiem. Nadziewana w naturalne jelita o grubym przekroju, poddana długotrwałemu wędzeniu w dymie z drzewa liściastego, nabiera w procesie produkcyjnym niezapomnianego smaku i aromatu. Tradycje kontynuuje Marcin Urbanowski.

Informacje dodatkowe / dostępność:

Ww wyroby dostępne są w sklepach i na stoiskach firmowych:

w Bierutowie, ul. Wrocławska 13

w Oleśnicy, przy ul. M. Skłodowskiej , ul. 3-Maja

we Wrocławiu, w Delikatesach róg placu Św. Macieja i ul. Probusa

Kontakty/ Miejsce wytwarzania:

Masarnia Urbanowski, 56-420 Bierutów, Zawidowice 40b,

tel. 71 3157423

KIEŁBASA DOMOWA KRUCHA ZAWIDOWICKA

Kiełbasa domowa krucha zawidowicka to wyrób powstały w wyniku połączenia wielu tradycji wędliniarskich, przywiezionych przez polskich osadników w latach czterdziestych i pięćdziesiątych XX wieku. Wyprodukowana z mięsa wieprzowego, dzięki unikalnej recepturze jest krucha i w charakterystyczny sposób rozpada się przy krojeniu. Powolne wędzenie w dymie z drzewa liściastego nadaje kiełbasie piękna złoto-brązową barwę i niepowtarzalny aromat.

Informacje dodatkowe / dostępność:

Ww wyroby dostępne są w sklepach i na stoiskach firmowych:

w Bierutowie, ul. Wrocławska 13

w Oleśnicy, przy ul. M. Skłodowskiej , ul. 3-Maja

we Wrocławiu, w Delikatesach róg placu Św. Macieja i ul. Probusa

Kontakt/ Miejsce wytwarzania:

Masarnia Urbanowski, 56-420 Bierutów, Zawidowice 40b,

tel. 71 3157423

SALCESON ZAWIDOWICKI

2 Salceson zawidowickiSalceson jest tradycyjnym polskim wyrobem. Receptura salcesonu zawidowickiego powstała w oparciu o tradycyjne polskie przepisy przywiezione przez osadników polskich, repatriowanych z głównie wschodnich terenów RP. Wielokulturowość, którą reprezentowali, znajduje odzwierciedlenie w wykorzystaniu elementów wielu różnych receptur co daje niepowtarzalny smak wyrobu. Tradycje zachowuje „Masarnia Urbanowski

Informacje dodatkowe / dostępność:
Ww wyrób dostępny jest w sklepach i na stoiskach firmowych:
· w Bierutowie, ul. Wrocławska 13
· w Oleśnicy, przy ul. M. Skłodowskiej , ul. 3-Maja
· we Wrocławiu, w Delikatesach róg placu Św. Macieja i ul. Probusa

Kontakty/ Miejsce wytwarzania:
Masarnia Urbanowski, 56-420 Bierutów, Zawidowice 40b,
tel. 71 3157423