Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Lasy Grędzińskie

Lasy Grędzińskie położone są na Równinie Oleśnicko-Bierutowskiej, mają bardzo dużą powierzchnię- 3 112,4 ha, w obrębie doliny Widawy oraz terenów do niej przyległych. Roślinnością, która dominuje w tym obszarze są zróżnicowane lasy, takie jak: grądy, łęgi nadrzeczne i lasy aluwialne. Lasy Grędzińskie dają ostoję wielu gatunkom roślin chronionych, m.in.: goryczki wąskolistnej, podkolana białego, wawrzynka wilczełyko. Tereny te obfitują także w liczne mokradła stanowiące miejsce występowania płazów i bezkręgowców takich jak: bóbr, czerwończyk, dzięcioł, kozioróg dębosz, kumak, modraszek, mopek, nocek duży, przeplatka aurinia, traszka grzebieniasta, trzepla zielona, wydra. Obszar starego nadrzecznego drzewostanu liściastego charakteryzuje się bogactwem rzadkich gatunków ptaków (np. dzięcioł średni, dzięcioł czarny, dzięcioł zielonosiwy, dzięciołek, siniak, muchołówka białoszyja). Ptaki występują także w lasach zalewowych (np. bocian czarny, żuraw, bielik, słonka, strumieniówka), na suchych polanach i skrajach lasu (np. dudek, turkawka, ortolan), oraz na podmokłych łąkach zalewowych (np. cyranek, czajka, bekas, krwawodziób, rycyk, świerszczak, świergotek łąkowy, pokląskwa, derkacz).

Lasy Grędzińskie i ich pobliskie rejony urzekają i zachwycają bogactwem krajobrazów i kolorów oraz różnorodnością fauny i flory. Nadają się doskonale do turystyki rowerowej, konnej i pieszej. Do ciekawych atrakcji należy położona niedaleko obszaru wieś Nadolice Wielkie, w której znajduje się jedyny w Polsce i jeden z trzech w Europie Parków Pokoju (pozostałe: pod Paryżem i Budapesztem). Lasy Grędzińskie to obszar objęty ochroną w ramach sieci Natura 2000. Więcej na stronach natura2000. Jednak warto to wszystko zobaczyć na własne oczy...