18-20 września 2015 r. VII Jarmark Produktu Lokalnego
VII Jarmark Produktu Lokalnego „Skarby Dobrej Widawy
W dniach 18-20 września 2015 r. na Rynku w Oleśnicy odbył się już VII Jarmark Produktu Lokalnego „Skarby Dobrej Widawy” oraz i XVIII Dni Europy. Organizatorami imprezy byli Lokalna Grupa Działania Dobra Widawa, Miasto Oleśnica, Gminny Ośrodek Kultury Oleśnica oraz Miejski Ośrodek Kultury i Sportu w Oleśnicy. Święto miodu i wina mieli również pszczelarze.
Od piątku 18 września do niedzieli 20 września swoje wyroby prezentowali wystawcy z terenu Partnerstwa Doliny Dobrej i Widawy, a także goście z kraju i zagranicy. Twórcy z zachwycali nas rękodziełem z ceramiki, drewna, wikliny. Podziwiać i zakupić można było również oryginalne, ręcznie szyte, tkane, dziergane, malowane lub rzeźbione ozdoby do domu. Jarmark był okazją do poznania regionalnych artystów malarstwa, rzeźby i tych, którzy zajmują się decoupagem, quillingiem, biżuterią artystyczną i haftem krzyżykowym.
Dla spragnionych kulinarnych doznań nie zabrakło degustacji lokalnych produktów i dań. Skosztować i zakupić można było tradycyjne wędliny, ryby, sery, nalewki, wina oraz regionalne piwa.
Tradycyjnie gościliśmy również przedstawicieli miast partnerskich Oleśnicy, którzy przybyli z czeskiego Chrudimia oraz francuskiego Jaunay-Clan. Na „zagranicznych” stoiskach mogliśmy zakupić typowo regionalne produkty: wyśmienite, domowej produkcji miody z orzechami, miody pitne i oczywiście francuskie wina.
Podczas Jarmarku można było podziwiać grupę rekonstrukcyjną „DARNAR” z Wilczyc. Przedstawiciele tej grupy prezentowali stroje średniowieczne oraz broń z epoki. Rozpoczęcie Jarmarku uświetnili wystrzałem z armaty.
Do tradycji Jarmarków Produktu Lokalnego w Oleśnicy należy już „Rekord lepienia pierogów”. Po raz kolejny udało się pobić zeszłoroczny rekord. W tym roku w ciągu 45 min ulepiono 1106 pierogów, jest to wynik imponujący w porównaniu z poprzednim rokiem, gdzie w ciągu 2 godzin ulepiono 1607. Szczególne podziękowanie należy się Zespołowi Ludowemu Radzowiczanie, który swoim udziałem zdecydowanie wsparł bicie rekordu. Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy i gratulujemy!
O oprawę muzyczną w trakcie imprezy zadbały zespoły ludowe i folklorystyczne. W sobotę zagrały następujące zespoły: Radzowiczanie, Wilkowianie, Ratowiczanki, Sycowiacy, Zawadiacy, Sąsiadeczki, Leszczynki, Międzyborzanie, Kultywator, Posadowiczanie, Świtezianie oraz zatańczył zespół tańca ludowego z Długołęki. W niedzielę oprawę artystyczną przygotował GOK Oleśnica. Wystąpił zespół Smyki, Boguszyczanie, Zespół Wianki ze Wszechświętego, Jarzębina z Sokołowic, Wyszogrodzianie, Kapela folkowa Każdy Sobie oraz Kapela Brodów. Dla dzieci również nie zabrakło atrakcji MOKiS Oleśnica zorganizował kiermasz książki, a GOK Oleśnica w swoim namiocie prowadził animacje i warsztaty dla dzieci. Na scenie atrakcji dostarczał kabaret Bzik.
W niedzielne popołudnie, jak co roku, przeprowadzono konkurs na najciekawsze stoisko Jarmarku. Nagrody otrzymali: Leszek Krzemiński - rzeźby, Jan Dziemieszonek – rzeźby, Aleksandra i Wojciech Sztura (malarstwo, wiklina, ręcznie szyte ozdoby) oraz nagroda publiczności: Roman Szynol - ceramika.